Czy warto ubiegać się o sprostowanie decyzji fiskusa
UPRAWNIENIA | Podatnik ma prawo złożyć wniosek o sprostowanie decyzji organu tylko odnośnie do pouczeń o przysługującym zaskarżeniu jej. W ten sposób może jednak zyskać czas na przygotowanie się do ewentualnego odwołania. Regina Drabik
- Otrzymaliśmy decyzję naczelnika urzędu skarbowego ustalającą zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2016 r. w kwocie 1740 zł. W decyzji nie podano pouczenia dotyczącego terminu odwołania się od tej decyzji. Czy to uprawnia nas do ubiegania się o sprostowanie decyzji? Co powinien zawierać ewentualny wniosek w tej sprawie? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 213 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), strona może zażądać uzupełnienia decyzji co do rozstrzygnięcia lub co do prawa odwołania, prawa wniesienia skargi do sądu administracyjnego albo sprostowania zamieszczonego w decyzji pouczenia w tych kwestiach. Ustawodawca sformułował katalog zamknięty elementów orzeczenia, które mogą podlegać sprostowaniu.
Wniosek tylko w ciągu 14 dni
Artykuł 213 § 1 o.p. dotyczy więc wyłącznie usuwania wad nieistotnych decyzji. Chodzi tu o takie wady, które nie dają podstaw do zmiany lub uchylenia decyzji. Tryb ich usuwania polega na dodaniu brakujących elementów (np. o prawie do wniesienia odwołania) lub nadaniu im poprawnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta